Domů Československé tituly České tituly

Československé tituly Pardubic

1972/1973 – první mistrovský titul

Svůj historicky první mistrovský titul získaly Pardubice (tehdy Tesla Pardubice) až více než dvacet let po postupu mezi elitu. Základní část vyhrály Pardubice a nechaly tak za sebou i suveréna posledních let – jihlavskou Duklu. Z desetičlenného obsazení tehdy do vyřazovacích bojů postupovaly jen nejlepší čtyři týmy. V semifinále tedy Pardubice nastoupily proti Slovanu Bratislava a v prodloužení pátého zápasu rozhodly o těsném postupu do finále. Zápas i série skončily 3:2. Ve finále narazili pardubičtí na Duklu Jihlava a díky skvělým výkonům brankáře Crhy a reprezentačního útoku Martinec-Novák-Šťastný slavili mistrovský titul.

Tesla Pardubice - týmová fotografie

1986/1987 – druhý mistrovský titul

Na svůj druhý titul čekaly Pardubice 14 let. V dresu Pardubic zářil tehdy jednadvacetiletý gólman Dominik Hašek. Cesta za titulem stejně jako v první mistrovské sezoně začala vítězstvím v základní části, tentokrát pět bodů před pražskou Spartou. Ve čtvrtfinále narazily Pardubice na Gottwaldov (Zlín) a postoupily hladce 2:0 na zápasy (6:2, 4:2). Stejným výsledkem skončil i dvojzápas s Košicemi v semifinále. Ve finále na Pardubice čekala stejně jako v mistrovském roce 1973 Dukla Jihlava. Napínavé finále rozhodlo až prodloužení pátého zápasu, které Pardubice zvládly lépe a radovaly se z výhry 3:2 a druhého mistrovského titulu. Díky mistrovskému titulu z domácí ligy a bronzu z Mistrovství světa vyhrál Dominik Hašek anketu Zlatá hokejka.

1988/1989 – třetí mistrovský titul

Čekání na další titul mistrů Československa nebylo zdaleka tak dlouhé jako v předchozím případě, Pardubice totiž slavily jen po roční odmlce. Na trenérskou lavičku pardubického klubu se posadila legenda klubu Vladimír Martinec a dovedla jej až na nejvyšší stupeň. Pardubice do třetice ovládly základní část a do té vyřazovací tak opět postupovaly z nejvýhodnější pozice. Čtvrtfinále i semifinále Tesla zvládla na výbornou a shodně 3:0 překonala Litvínov a Spartu. Ve finále poprvé pardubičtí narazili na jiného soupeře než Duklu Jihlava. Tu již ve čtvrtfinále zdolala právě pražská Sparta a tak se Pardubice postavily proti slovenskému Trenčínu. První zápas rozhodl v prodloužení Jiří Šejba, který tímto gólem završil hattrick a zlomil tak odpor Trenčína. Ten se v pokračování finálové série zmohl již jen na jednu výhru a Pardubice tak zvítězily poměrem 3:1 na zápasy. Dominik Hašek tak jako brankář získal s Pardubicemi druhý titul, ve stejném roce opět získal bronz na Mistrovství světa a opět získal Zlatou hokejku pro nejlepšího československého hokejistu. Hašek záhy Pardubice opustil a zahájil svou kariéru v NHL.